VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

Öğrencilerin Dikkate Alması Gereken 13 Verimli Ders Çalışma Yöntemi

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

1. Önce amacınızı belirleyin

Ders çalışırken, ödev yaparken, sınavlara hazırlanırken belirli bir hedef doğrultusunda yol almalısınız. amaç belirlemek, ders çalışma isteğinizi olumlu yönde etkileyecektir. Unutmayın hedefi  olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez...

2. Çok çalışmak, verimli çalışmak değildir

Ders çalışmak için zamanınızı iyi kullanmak çok önemlidir. Uzun süreli değil daha çok kendinizi derse veriyorsanız,  motivasyonunuz devam ediyorsa verimli çalışıyorsunuz anlamına gelmektedir. Genelde  40 dakika çalışma 10 dakika mola şeklinde olmalı...

3.Kendinize çalışma ortamı hazırlayın

Ders çalışma için sürekli çalışabileceğiniz bir ortam olmalıdır. Ortamda dikkati dağıtacak eşyalardan uzak olmalıdır. Ortamın sıcaklığı, ışığı ve havalandırmasına dikkat ediniz.

4.Çalışırken dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin

Uygun çalışma ortamı sağlandıktan sonra ders çalışmanıza tam bir konsantrasyon içinde başlayın ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun.

5.Planlı çalışma alışkanlığı kazanın

Günlük ve haftalık planlar yapmalı ve ders çalışma süreleri bu planlara sadık kalarak devam etmelisiniz. Bunun sayesinde zamanı etkili ve verimli kullanmış olursunuz.

6. Sevmediğiniz ders yoktur çalışmadığınız ders vardır

Ümitsizliğe kapılıp çalışmaktan vazgeçmek en büyük hatalardan biridir. Başarısızlıktan başarı doğar.  İnsan bilmediğinden korkar. Ne kadar çalışırsan o kadar öğrenirsin.

7. Çalışmanızı sık sık bölmeyin

Ders çalışma için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri çalışmaya başlamadan hazırlayın ki ara vermeyiniz. Dikkatiniz dağılmaya başladığında on dakikalık molalar verebilirsiniz.               

EGE DEHA REHBERLİK SERVİSİ