İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER

İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER

 Sakıncalı Düşünceler – Dangerous Minds – 1995 – IMDb 6.5

Sakıncalı Düşünceler – Dangerous Minds

Filmin Konusu : Eskiden ordu adına çalışan Louanne Johnson (Michelle Pfeiffer) toplum tarafından dışlanmış öğrencilerin olduğu bir lisede ilk öğretmenlik deneyimini gerçekleştirmek üzere okula başlar…Okulun en başarısız ve en yaramaz öğrencilerin bulunduğu sınıfa düşen öğretmen Johnson haylazları nasıl dize getirecek…Gerçek yaşanmış olaydan sinemaya uyarlanan film özellikle ‘müzikleri’ ile ön planda…

49. Patch Adams – 1998 – IMDb 6.7

Patch Adams

Filmin Konusu : Patch Adams, hayatın herkese biraz takdim ettiği dertlerden pek de nasibini almamış olan bir adamdır. Onun iyimserliği etrafındakileri rahatsız etmektedir. Günün birinde tıp fakültesindeki hocalarından biri onun palyaço olmasını önerir. Patch Adams buna sıcak bakar. Ancak öğrenim gördüğü okulu bitirerek bir doktor olmayı da istemektedir. Patch, birçok unvana aynı anda sahip olacağı ilginç bir yolculuğa çıkmak üzeredir.

48. Yüzü Olmayan Adam – The Man Without a Face – 1993 – IMDb 6.7

Yüzü Olmayan Adam – The Man Without a Face

Filmin Konusu : Geçirdiği kazanın ardından hem fiziksel hem de psikolojik olarak derin yaralar alan öğretmen Justin McLeod, yaşadığı travmayı unutmak için şehirden uzaklaşarak daha sakin bir hayata başlamayı seçer. Kazanın üstünden yedi yıl geçmiştir ve McLeod artık bir ressam olarak yaşamını sürdürmektedir. Chuck evden uzaklaşmak isteyen ancak puanları yetersiz olduğu için hedeflediği okulu kazanamayan sorunlu bir çocuktur. Çevresindekileri ikna edemese de bu sınavı kazanacağına inanıyordur. Ve yakınlarda yaşayan bu esrarengiz adamı gördüğünde talihinin döndüğünü hisseder. Chuck, McLeod’u kendisini çalıştırması için ikna etmekte başarılı olur ve böylece bu iki farklı karakter arasında naif bir dostluk başlar.

Ünlü oyuncu Mel Gibson’ın hem yönetmenliğini yaptığı, hem de başrollerinde oynadığı film, Isabelle Holland’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

47. Öğretmenim Bay Kim – My Teacher, Mr. Kim – 2003 – IMDb 6.7

Öğretmenim Bay Kim – My Teacher, Mr. Kim

Filmin Konusu : Kim Bong-Due genç bir öğretmendir. Eğitim sistemini küçümseyen Kim, anne ve babalardan para koparmak için yaşamaktadır. Bu amaçla onlara beyaz zarflar gönderip para alır. Kim’in zarfları öğrencilerin onun davranışını dikte etmesine yol açar. Bu P.E. sınıfında mutlak bir şefkat veya asla bitmeyecek olan öfke anlamına gelebilir. Bir gün, özel olarak yorucu bir çalışma esnasında bir öğrenci bayılır ve hastaneye kaldırılır. Karışıklığı bastırmak için Kim’in küçük bir okula nakli için gönüllü olması istenir. Kim, zarflarını bırakmak konusunda tereddüttedir, yine de istenen konumu kabul eder ve tek bir sınıflı ve beş öğrencisi olan okula gider…

46. 50 Cesur Kemancı – Music of the Heart – 1999 – IMDb 6.8

50 Cesur Kemancı – Music of the Heart

Filmin Konusu : Korku/gerilim sinemasının modern üstadlarından Wes Craven’den, filmografisini takip edenler açısından ‘şok edici’ bir yapım. Zira bu film bir drama. Genç müzik öğretmeni Roberta (Meryl Streep) Harlem’deki fakir çocuklara müziğin güzelliklerini ve viyolin çalmayı öğretmeyi amaçlayan idealist bir kadın. Mücadelesi sırasında elinde ne varsa kaybeden Roberta, tutkuyla inandığı müzik sayesinde inanılmaz olaylar yaşayacaktır.

45. Anaokulu Öğretmeni – The Kindergarten Teacher – 2018 – IMDb 6.8

Anaokulu Öğretmeni – The Kindergarten Teacher

Filmin Konusu : Lisa Spinelli (Maggie Gyllenhaal) beş yaşındaki Jimmy’nin (Parker Sevak) özgün bir şiir okuduğunu şahit olur. Çocuğun genç bir Mozart olduğuna kendini ikna eden Lisa, çocuğu takıntı haline getirir ve çocuğun yeteneğini beslemek için tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Bu tehlikeli yolda ilerlemeye kararlı olan öğretmenimiz Lisa, imkansız bir hayalin peşinde kendini bulacaktır.

44. İmparatorlar Kulübü – The Emperor’s Club – 2002 – IMDb 6.9

İmparatorlar Kulübü – The Emperor’s Club

Filmin Konusu : William Hundert (Kevin Kline) prensiplerine bağlı, klasik bir öğretmendir. Ancak öğretmenin yaşamı, ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell (Emile Hirsch)’in sınıfa gelmesiyle değişmeye başlar. Yıllardır deneyimlerini ve bilgisini öğrencileriyle paylaşan William Hundert, öğrencilerin kendisi üzerindeki etkilerini fark edecektir.

43. Kara Tahta – Blackboards – 2000 – IMDb 7.0

Kara Tahta – Blackboards

Filmin Konusu : Cannes Film Festivali’nde jüri büyük ödülü almış olan Kara Tahta, İran kırsalında kendilerine öğrenci arayan öğretmenleri konu almaktadır. Savaş sonrası yıkımının yaşandığı bir toplumda, sırtlarına yükledikleri kara tahtalarla eğitim için seyahat eden öğretmenler, kara tahtaları sadece eğitim için kullanmayacaktır.

42. Etek Günü – La Journêe de la Jupe – 2008 – IMDb 7.0

Etek Günü – La Journêe de la Jupe – Skirt Day

Filmin Konusu : Sonia Bergerac (Isabelle Adjani) Paris’teki bir lisede öğretmenlik yapmaktadır. Sınıf, farklı milletlerden öğrencilerden oluşmaktadır. Belalı öğrencileri ve mevcut koşullardan dolayı gün geçtikçe morali bozulan Sonia’nın hayatı bir anda değişir. Bir öğrencinin tabanca taşıdığını fark edince kontrolü eline almaya karar verir. Tabancaya el koyar ve tüm öğrencileri sınıfa kilitleyerek rehin alır. Bu arada okul müdürü de polise haber vermiştir.

41. Hababam Rock – The School of Rock – 2003 – IMDb 7.1

Hababam Rock – The School of Rock

Filmin Konusu : Dewey Finn, tüm hayatını Rock müziğe adamıştır. Ancak bazı problemleri gün yüzüne çıkmaya başladığında üyesi olduğu grubundan kovulur. Maddi problemler başlayınca kendisini bir okulda müzik öğretmeni olarak bulur. 9 yaşındaki bir öğrencisi olan Yuki ile bir müzik grubu kurarak yarışmaya katılmaya karar veren kahramanımız bakalım yarışmayı kazanabilecek mi?

40. Tepetaklak Nelson – Half Nelson – 2006 – IMDb 7.2

Tepetaklak Nelson – Half Nelson

Filmin Konusu : Şehir merkezinde yoksulların gittiği bir lisede öğretmen olan Dan Dunne, sıradışı bir eğitmendir. Özel hayatında uyuşturucu alışkanlığı ile baş etmeye çalışan biridir. Öte yandan dersler sırasında özgür düşünceye sahip çıkan, öğrencileri ile sağlam ilişkiler kurabilen bir kişiliğe sahiptir. İki ayrı dünyada yaşarken ve bu dünyaları birbirinden ayrı tutmayı başarırken bir gün işler hesap ettiği gibi gitmez ve öğrencilerinden Drey, onu yakalar. Acaba öğrencisi Drey bu sırrı saklayabilecek mi?

39. Kalk ve Diren – Stand and Deliver – 1988 – IMDb 7.3

Kalk ve Diren – Stand and Deliver

Filmin Konusu : Matematik öğretmeni Jamie Escalante, çoğunlukla hispaniklerin (ABD’de 40 milyonu aşkın nüfusla yer alan, İspanyolca konuşan Latin kökenliler) devam ettiği bir devlet okuluna atanır. Çoğu çete üyesi olan öğrencilerin eğitim ve öğretimle pek bir alakaları kalmamıştır. Bütün bunlara rağmen Escalante’nin, öğrenciler üzerinde ne gibi etkisi olacak.

38. Sevgili Öğretmenim – Mr. Holland’s Opus – 1995 – IMDb 7.3

Sevgili Öğretmenim – Mr. Holland’s Opus

Filmin Konusu : Glen Holland isimli müzisyen, adından söz ettirecek bir beste yapmak istemektedir. Ancak buna yeterli vakit bulamadığı için bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya başlar. Burada hedeflerine daha fazla yoğunlaşabileceğini düşünür. Azimle çalışır, öğrencilerinden yardım alır ve onların yeteneklerini de açığa çıkarmaya çalışır. Onlara öğretmek ve müziği sevdirmek için elinden gelen her şeyi yapar.

37. Yedek Parçalar – Spare Parts – IMDb 7.3

Yedek Parçalar – Spare Parts

Filmin Konusu : Latin kökenli dört lise öğrencisi, okulun yeni öğretmeni Fredi’nin liderliğinde bir robot kulübü kurar. Hiçbir tecrübeleri yoktur. Ellerindeki yegane şeyler; 800 dolar para, kullanılmış araba parçaları ve hayalleridir. Bu ümitsiz ekip, ülkenin itibarlı robot takımının yer aldığı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne karşı gelecektir. Bu olağanüstü yolculuklarında yalnızca bir robot geliştirmekle kalmayacaktır, aralarında bir ömür sürecek dostluk bağı da oluşur.

36. Acı Bir Hayat Öyküsü – Precious – 2009 – IMDb 7.3

Acı Bir Hayat Öyküsü – Precious

Filmin Konusu : Precious, Amerika’daki binlerce benzeri genç kız gibi, aile içi şiddet mağduru, hüzünlü bir çocuktur. Precious’un bir diğer sorunu da aşırı kilosundan dolayı içine kapanık olmasıdır. Ancak yaşadığı tüm bu sorunlara rağmen Precious bir çıkış noktası bulma umudu taşır. Bu umut, yaşadığı sorunlardan hayal dünyasında gezintiye çıkarak kaçmasıyla açılabilecektir.

35. İmkansız Olasılık – 2016 – IMDb 7.3

İmkansız Olasılık

Filmin Konusu : Film, kendi okuduğu liseye yıllar sonra öğretmen olarak gelen Tarık’ın acı hatıralarını ve kaybettiklerini yeniden hatırladığı o semtte, okuldaki öğrencilerini kurtarma hikayesini anlatır. Karşılaştığı “İmkansız olasılık” denebilecek olaylara karşı matematik öğretmeni Tarık, umudunu hiç kaybetmeden aynı yolda ilerler. Uyuşturucu belasına kapılmış sürüklenip giden öğrencilerine birer değer olduklarını onları kazanarak göstermeye çalışacaktır. Bir matematik öğretmeni yalnızca matematik dersi vermenin ötesine geçebilir mi?

34. Babam ve Ustam – Padre Padrone – 1977 – IMDb 7.4

Babam ve Ustam – Padre Padrone

Filmin Konusu : Gavino Ledda yirmi yaşına kadar parasızlıktan dolayı hiç okula gitmemiş, okuma ve yazmayı öğrenmeden ömrü boyunca kırsalda çobanlık yapmış bir gençtir. Maddi koşulları neden gösteren babası onun askerlik çağına kadar eğitim almasını engeller fakat artık genç bir adam olan Gavino askerlik eğitimi süresince arada kaybettiği yılları tamamlayarak liseyi dahi bitirir. Artık üniversiteye gitmeye kesin kararlı olan genç adam askerden evine dönünce yine babasının engeliyle ve çobanlıkla karşı karşıya gelecektir; fakat bu sefer pes etmeye niyeti yoktur.

33. Bana Güven – Lean on Me – 1989 – IMDb 7.4

Bana Güven – Lean on Me

Filmin Konusu : New Jersey’nin Paterson şehrinde bir lise,şiddet,uyuşturucu ve umutsuzluk içindedir. Öğrencilerin çoğu Afro-Amerikan, fakirlik ve yokluk içindeki öğrencilerle dolu bu lisenin temel yetenek ve beceri testleri o kadar düşüktür ki,mesele belediye başkanına kadar intikal eder. Ortada çok büyük bir sorun olduğu bellidir. Müfettişler başkana sıradışı bir çözüm önerirler, Joe Clark.

32. Özgürlük Yazarları – Freedom Writers – 2007 – IMDb 7.5

Özgürlük Yazarları – Freedom Writers

Filmin Konusu : Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, herbiri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

31. İki Dil Bir Bavul – 2008 – IMDb 7.5

İki Dil Bir Bavul

Filmin Konusu : Üniversiteden yeni mezun olmuş ve köye atanmış bir öğretmenin okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir ortamdaki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık olacağız.

30. Sınıf – Entre les murs – 2008 – IMDb 7.5

Sınıf – Entre les murs

Filmin Konusu : François ve diğer öğretmen arkadaşları belalı bir semtteki lisede yeni bir yıla hazırlanmaktadır. Kendilerini öğrencilerinin iyi bir eğitim almaları için hiçbir engelde yılmayacakları fikrine hazırlarlar. Sınıf, farklı kültürler ve tavırların sık sık birbiriyle çatıştığı modern Fransa’daki küçük bir dünyadır. Ergenlik çağındaki gençlerin davranışları, düşük maaşlar almakta olan öğretmenlerin şevkini kırar. François ise saygı ve çalışkanlık üzerine kurulu atmosferi sağlamakta kararlıdır. Ne kibirli ne de serttir ama aşırı açık sözlülüğüyle öğrencileri çoğu kez şaşırtır. Öğrenciler onun yöntemlerine meydan okur ve böylece François’in sınıf etikleri teste tutulur.

29. Birinci Sınıf – The First Grader – 2010 – IMDb 7.5

Birinci Sınıf – The First Grader

Filmin Konusu : 84 yaşında ilkokula yazılan Kenyalı Kimani Maruge’nin gerçek hikayesi…2002 yılında Kenya hükümeti ilköğretimin parasız olacağını ilan eder. Küçük bir dağ köyündeki ilkokulun yeni bir öğrencisi vardır artık; 80’lerindeki Kimani Maruge (Oliver Litondo)… Yıllarca ülkesinin özgürlüğü için savaşan bu yaşlı adam, şimdi eğitim görmek için okul sırasına oturmuştur. Öğretmen Jane Obinchu (Naomie Harris), Maruge’nin bu çabasını canı gönülden destekler.

28. Canım Öğretmenim – Monsieur Lazhar – 2011 – IMDb 7.5

Canım Öğretmenim – Monsieur Lazhar

Filmin Konusu : Montreal’de Cezayirli bir göçmen olan Bachir Lazhar, çok sevilen ve sınıfta gerçekleştirdiği intihar sonucu ölen bir ilkokul öğretmeninin yerine geçmek üzere çarçabuk işe alınmıştır. Yavaş yavaş , okulu ve öğrencilerini tanımaya başlar ve onları tanıdıkça onlara bağlanır. İlk günden ortaya çıkan aralarındaki kültürel boşluk bile bir yerden sonra göze batmaz hale gelir. Sınıf yavaş bir iyileşme süreci geçirirken kimse Bachir’in acılı geçmişinden hiç kimse şüphe etmemektedir. Fakat bu geçmiş öylesine rahatsız edicidir ki eğer öğrenilirse sonuçları Bachir’in ülkeden atılmasına kadar gidebilir.

27. Muhteşem Münazaracılar – The Great Debaters – 2007 – IMDb 7.6

Muhteşem Münazaracılar – The Great Debaters

Filmin Konusu : Teksas’ta, siyahi öğrencilerin çoğunlukta olduğu Wiley College’de profesör olan Melvin B. Tolson’un gerçek yaşam hikayesinin anlatıldığı bu filmde, Profesör Tolson, eğitim eşitliğinden fazla yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı için bir münazara grubu kurmaya karar verir. İlk başta kendilerini ifade etmekte güçlük çeken öğrencilerin, giderek kelimelerin gücünü öğrenmesi kaçınılmaz olacaktır. Wiley Koleji münazara grubu bir süre sonra Harvard’ın en güçlü rakibi olacaktır.

26. Sevgili Öğretmenim – To Sir, with Love – 1967 – IMDb 7.7

Sevgili Öğretmenim – To Sir, with Love

Filmin Konusu : Londra’da başka bir okula kabul edilmeyen “aykırı” çocukların okuduğu bir liseye dönüşen North Quay isimli okulda, mühendis olmasına karşın esas mesleği ile ilgili iş bulamayan Mark Thackeray öğretmenlik yapmaya başlar. Thackeray veya öğrencilerinin ona seslenişiyle “Sir”, eğittiği son sınıf öğrencilerini büyütüp bambaşka insanlara dönüştüren, birer yetişkin olmalarını sağlayan, hayatlarındaki harika insan haline gelecektir.